Home › W planach na dzisiaj Sibenik

W planach na dzisiaj Sibenik

Wtóry dzień naszej wycieczki po Chorwacji rozpoczęliśmy od kierunku na Szibenik. To miejscowość, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od Zadaru. Dopłynęliśmy w ową stronę pod wieczór i zamierzaliśmy spędzić w tym miejscu całą noc i dopiero następnego dnia wypłynąć w dalszy rejs. Szibenik to miasto porównywalne do Zadaru, które jest malowniczo położone nad Morzem Adriatyckim i prezentuje się rewelacyjnie z brzegu.

To miasto rdzennie chorwackie w odróżnieniu od innych, które były fundowane przez plemiona Ilirów, Rzymian czy Greków. W Szibeniku czekają rozliczne zabytki i również oddaliśmy sporo czasu na zapoznanie się z nimi bliżej. Najważniejszym zabytkiem grodu jest katedra św. Jakuba – rzeczywiście piękna, która w tej chwili jest wprowadzona na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednakowo imponują inne zabytki, w tym twierdza św. Mikołaja oraz zabudowania koncentrowane wokół pałacu rektorów.

Aczkolwiek było to wyłącznie drugie miasto na przygotwanej przez nas liście, to już wiedzieliśmy, że do Chorwacji przyjedziemy na pewno jeszcze nieraz, niekoniecznie przedtem czarterując jacht, chociaż doszliśmy do wniosku, że to optymalny sposób na zrozumienie Dalmacji.

By | on Thursday, March 2 2017 11:55